V zawody uczelni medycznych w ratownictwie medycznym

Zespół naszej uczelni w składzie Witold Weber (III rok), Jakub Koch (III rok), Katarzyna Intres (II rok) oraz, w roli obserwatora, Anita Bogusławska (II rok) wziął udział w V Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się w Katowicach w dniach od 9 do 11 maja 2014 roku.
Zawodnicy zmierzyli się z sześcioma różnymi scenkami, podczas których musieli korzystać z protokołów ALS, ITLS, EPLS oraz dokonać segregacji poszkodowanych (triażu) wg systemu S.T.A.R.T.

Pierwszym z zadań było zadanie nocne, które polegało na przeprowadzeniu segregacji poszkodowanych podczas wypadku w zakładzie pracy (ok. 10 rannych osób). Kolejne zadania polegały na zaopatrzeniu pacjentów urazowych (m.in. uraz komunikacyjny) i przeprowadzeniu resuscytacji wg schematu ALS. W jednym z zadań należało udzielić pomocy dziecku oraz rozpoznać u niego syndrom dziecka maltretowanego. W ostatnim z zadań, które odbywało się w warunkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zespoły miały za zadanie zaopatrzenie pacjenta, którym był młody mężczyzna przywieziony do SOR z dyskoteki.
Wszystkie zadania odbywały się w Centrum Symulacyjnym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cały zespół bardzo dziękuje dr n.med. Jackowi Kleszczyńskiemi, dr n.med Agnieszce Wlazło, dr Piotrowi Fudalejowi oraz mgr Marcie Kwiatoń za poświęcony czas oraz przygotowanie nas do zawodów.

W swoim drugim występie na zawodach studenci naszej uczelni uplasowali się na 11 miejscu (w ubiegłym roku była to 18 pozycja). Gratulujemy!