Pozorowany zamach na wrocławskim Stadionie Miejskim – Relacja

Pozorowany zamach na wrocławskim Stadionie Miejskim.

7 czerwca 2016 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu odbył się pozorowany atak terrorystyczny. W ćwiczeniach wzięło udział około 200 funkcjonariuszy Straży Pożarnej z grupy poszukiwawczo-ratowniczej i ratownictwa chemicznego, policji, żandarmerii wojskowej, pogotowia ratunkowego, straży miejskiej oraz ekipa z psami tropiącymi.

Poza przedstawicielami służb w ćwiczeniach wzięło udział stu pozorantów, w tym około 50 studentów ratownictwa medycznego z Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej we Wrocławiu. Ćwiczenia trwały od godziny 10:00 do 14:00. Zgodnie ze scenariuszem na Stadionie Miejskim trwała impreza masowa, podczas której doszło do wybuchu bomby oraz ataku terrorystów. Całe zajście nie mogłoby się obejść bez mistrzowskiej gry pozorantów, którzy wcielili się w role poszkodowanych uczestników imprezy.

Spektrum prezentowanych obrażeń było szerokie: od lekkich zadrapań po ciężkie urazy zagrażające zdrowiu i życiu, napady padaczki i paniki.
Dodatkowo na parkingu przy stadionie palił się samochód tuż obok pojazdu przewożącego kwas fluorowodorowy.
Ćwiczenia przebiegały bez zakłóceń, sprawnie zaczęto udzielać pomocy i wydobywać poszkodowanych ze stadionu. Odpowiednie ekipy segregowały poszkodowanych i udzielały pomocy rannym, których sprawnie przenoszono do przygotowanych naprędce namiotów i ambulansów ustawionych przy wyjściu ze stadionu. Dodatkowo były one zabezpieczone przez ekipy antyterrorystów, a grupa sapersko-chemiczna zneutralizowała proszek rozsypany przez terrorystów (prawdopodobnie był to wąglik). Rannych ukrytych w różnych częściach stadionu szukały psy tropiące.
Straż pożarna szybko i sprawnie ugasiła palący się samochód tak, aby nie doszło do zajęcia się samochodu z kwasem fluorowodorowym.
Po zakończeniu ćwiczeń st. kpt. Remigiusz Adamańczyk z wrocławskiej Straży Pożarnej podziękował wszystkim za udział w ćwiczeniach oraz zapewnił, że w najbliższym czasie sztab kryzysowy dokładnie przeanalizuje przebieg ćwiczeń tak, aby w przyszłości poprawić efektywność prowadzenia akcji ratunkowych oraz komunikację pomiędzy poszczególnymi służbami.

Ewa Tlałka – Nowaczyk